U Leskovcu su u jednom trenutku funkcionisale dve turske fabrike, Džinsi i Erenli. Nakon što je prvopomenuta, bukvalno „preko noći“, zatvorila svoj pogon u Leskovcu jula 2023. godine, tako što je radnike SMS porukom obavestila da napušta grad na Veternici i ostavlja 650 ljudi bez krova na glavom, ostao je samo Erenli.
Država Srbija je ovoj kompaniji dodelila 3,78 miliona evra podsticaja za izgradnju pogona za proizvodnju sistema za cirkulaciju u automobilskoj industriji u Leskovcu. Glavni proizvodi Erenlija su sistemi za hlađenje i grejanje, CAC creva, sistemi za kontrolu emisije i creva za hlađenje ulja. Turskoj kompaniji Erenli je prethodno za izgradnju pogona bez naknade dodeljeno državno zemljište od 67.469 metara kvadratnih u Leskovcu.
Ugovorna obaveza
„Tržišna vrednost zemljišta iznosi oko 1,2 miliona evra“, procenilo je Ministarstvo finansija. Plan je bio da se u novom objektu proizvode smeše i pokrene proizvodna linija za proizvodnju plastičnih cevi. Prva faza radova na izgradnji nove fabrike završena je početkom marta 2022. godine, a svečanosti je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Rukovodstvo ove fabrike je sa ministarstvom privrede u maju 2022. godine potpisalo ugovor, kojim se Erenli obavezuje da zaposli najmanje 338 novih radnika na neodređeno vreme do kraja 2025. godine, kao i da u istom roku izvrši ulaganje u materijalna i nematerijalna sredstva firme od najmanje 16,6 miliona evra, a od toga 25 odsto ulaganja mora biti finansirano iz sopstvenih sredstava.
U ugovoru stoji da će firma “biti u obavezi i da isplati zarade za novozaposlenih 338 lica povezenih sa Investicionim projektom, u dvogodišnjem periodu nakon dostizanja pune zaposlenosti, u iznosu od najmanje 4,29 miliona evra”. “Kompanija Erenli od sredine marta bi trebalo u Leskovcu da zaposli 100 radnika”, istaknuto je na sastanku koji su održali gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović i načelnik Gradske uprave Miloš Cvetanović sa rukovodstvom ove turske kompanije februara 2024. godine. Nije poznato dokle se stiglo sa zapošljavanjem ugovorom predviđenog broja.
Misterija jednog zaposlenog
Pred firmu je stavljena obaveza i da u periodu od pet godina, od završetka Investicionog projekta ne smanjuje broj zaposlenih na neodređeno vreme ispod 339, kao i da tokom istog perioda ne smanjuje vrednost materijalnih i nematerijalnih sredstava dostignutu realizacijom Investionog projekta.
Sredstva će, kako se navodi, biti isplaćane u četiri tranše, prva 2023. godine a poslednja 2026. godine. Prijava za pomoć podneta je sredinom juna 2021. godine, a Savet za ekonomski razvoj je pomoć odobrio 18. feburara 2022. U trenutku podnošenja prijave za dodelu podsticaja Erenli je imao jednog zaposlenog, navodi se u ugovoru.
Firma Erenli je u Leskovcu osnovana 13. maja 2021. godine i vlasništvu je kompanije ERENLI KAUCUK iz Turske.
„U pitanju je preduzeće koje posluje u sektoru proizvodnje delova od gume za automobilsku industriju“, piše u Ugovoru o dodeli podsticaja. „Naša kompanija postoji od 1959. godine i u Srbiji, odnosno Leskovcu zapošljava oko 100 zaposlenih. Pored ogranaka u Turskoj i Srbiji imamo i ogranke u Nemačkoj. Sarađujemo sa Dajmlerom, Audijem i Poršeom, kao i sa Citroen mrežom. U planu je proizvodnja plastičnih creva za električna vozila. U naredne dve godine planira se proširenje proizvodnje, a broj zaposlenih do 2026. godine biće 350“, rekao je direktor Erenlija Fikret Ajnibal.
Na našu inicijativu da prokomentarišu uslove rada u ovoj novoj fabrici, radnici koji tamo trenutno rade nisu želeli javno da izraze svoj stav, ističući da je možda previše rano da se donose bilo kakvi zaključci.
Tekst je nastao u sklopu projekta o bezbednosti radnika u fabrikama na jugu Srbije, koji realizuje Centar za istraživanje bezbednosti (CIB).