Piše: Aleksandar Stojanović
Napraviti distinkciju između ratnih brodova, ponekad nije tako nedvosmislena stvar, naravno, „za oko“ šireg auditorijuma. Savršen dokaz te teze su fregate, plovila slična, ali ne i identična, razaračima.
Dodatnu zabunu unosi kategorizacija prisutna u nekim ratnim mornaricama sveta, u kojima se javlja izjednačavanje razarača i fregata.

Fregate su brodovi manjeg deplasmana od razarača (imaju oko 3000 tona) i uglavnom, manje brzine (od 27 do 30 čvorova).
Naoružani su oružanim sistemima kojima se mogu suprotstaviti drugim brodovima, podmornicama ili avijaciji, zavisno od toga o kojoj državi govorimo.
Slično razaračima, i one igraju ulogu „obezbeđenja“ drugim plovilima, posebno od aktivnosti neprijateljskih podmornica.
Kako god da je posmatran odnos fregarata i razarača, to ne menja njihovu ulogu u savremenim formacijama.
Korvete
Korvete su najmanji brodovi u društvu nosača aviona, ratnih krstarica, razarača i fregata.
Zbog svojih skromnih dimenzija, ali i zbog primenjenih tehničkih rešenja, korvete nisu prilagođene dejstvima na otvorenom moru.

Zbog toga, one su integralni deo obalskih straža, ali i rečnih flotila brojnih armija savremenog sveta.
Kako se radi o brodovima još manjeg deplasmana od fregata, u pojedinim ratnim mornaricama se pristupa njihovoj specijalizaciji (recimo, za protiv-podmornička ili protiv-avionska dejstva), a u ratnoj floti SAD, savremenije korvete imaju modularni dizajn (namena se može menjati u zavisnosti od potrebe i vremena na raspolaganju).
Sve u svemu, radi se o malim, ali važnim šrafovima u ratnim mornaricama najvećih svetskih sila, ali i drugih zemalja koje ne moraju imati hegemonističke aspiracije, već su pre svega zainteresovane za kontrolu sopstvenih voda.